08 listopada 2023

Apel do Rodziców 

Apel od wychowawczyń w przedszkolach do rodziców

 

Często zdarza mi się pracować jako konsultant w przedszkolach i odnoszę wrażenie, że wielu problemów udałoby się uniknąć, gdyby relacje między personelem przedszkola i rodzicami oparte były na większym wzajemnym zaufaniu i wrażliwości. Rodzice oczywiście też mają swoje racje, natomiast mają więcej możliwości manewru, gdy im się coś nie podoba (mogą poskarżyć się dyrekcji lub nawet w kuratorium, zabrać dziecko do innego przedszkola itp) – szczególnie w prywatnych przedszkolach . Wychowawcy natomiast zwykle są pomiędzy młotem a kowadłem, pomiędzy wymaganiami dyrekcji i rodziców. Dlatego, na podstawie rozmów z nimi właśnie, opracowałam następujący apel, który – mam nadzieję – choć trochę ułatwi wszystkim zainteresowanym – dzieciom, rodzicom i pedagogom – codzienne kontakty i pomoże zbudować relacje oparte na współpracy i zaufaniu.

 

DRODZY RODZICE!

  1. Traktujcie nas jak przyjaciela. Kiedy Wasze dziecko zobaczy, że mamy serdeczną relację, będzie się czuć komfortowo. Spytajcie na przykład jak nam minął weekend. Zróbcie zdjęcie naszej trójki (dziecko-rodzic-wychowawczyni) i powieście je w domu.
  2. Ubierajcie dzieci w ubrania do zabawy. Nie ubierajcie go w najlepszą koszulkę jeśli ma swobodnie się bawić, a jeśli to zrobicie – nie bądźcie później sfrustrowany, że jest pobrudzona.
  3. Zaufajcie nam. My naprawdę zwykle wiemy co robimy i chcemy, aby Wasze dziecko było z nami szczęśliwe. Zrobimy też wszystko, co możemy, by sprawić, aby czuło się z nami jak w swoim drugim domu. Nam jest wtedy też przyjemniej i weselej.
  4. Uśmiechnijcie się, kiedy żegnacie się z dzieckiem. To normalne mieć mieszane uczucia, gdy jesteście rozdzieleni z dzieckiem na cały dzień, ale nie pokazujcie mu tego. Jeśli będziecie wyglądali tak, jakbyście mieli zaraz się rozpłakać, kiedy wyjdziecie, będzie nam trudniej przekonać dziecko, że przed nim fajny i pełen zabawy dzień, a ono będzie bardziej smutne..
  5. Baczcie uważnie na zegar. Jeśli mówimy, że kończymy o 5:30 – to nie przyjeżdżajcie o 5:25 (pod koniec dnia i bez waszej obecności jest i tak duże zamieszanie) ani nie spóźniajcie się 10 minut. My też chcemy jechać do domu do naszych rodzin.
  6. Bądźcie konsekwentni ustalając zasady panujące w domu i poza nim. Na przykład, jeśli oczekujecie od córki, że nie będzie niszczyła i rozrzucała zabawek w przedszkolu, w domu też na to nie pozwalajcie. W przeciwnym razie wysyłacie dziecku trudne do zrozumienia podwójne komunikaty.
  7. Po okresie adaptacji zostawcie w domu domowe zabawki. Dzieci nie lubią się dzielić swoimi kocykami i przytulankami i zwykle wywołują one konflikty.
  8. Dajcie sobie nieco więcej czasu na przyprowadzenie dziecka nad ranem do nas. Jeśli jesteście spóźnieni do pracy i śpieszycie się z dzieckiem do przedszkola każdego ranka – wasze dziecko będzie zestresowane. Miejcie zawsze parę minut na to, by pomóc dziecku się uspokoić i pożegnać zanim zostawicie je w przedszkolu.
  9. Mówcie nam o zmianach w życiu waszego dziecka. Jeśli rozstajecie się z partnerem, w rodzinie ktoś jest chory, albo jedno z rodziców jest w podróży – poinformujcie nas o tym. Dzięki temu będziemy mogli zrozumieć niecodzienne zachowanie waszego dziecka. Jeśli coś ważnego dzieje się w domu, nie mówcie dziecku, by trzymało to w tajemnicy – to dla niego zbyt obciążające. Ono spędza w przedszkolu dużo czasu i potrzebuje wiedzieć, że może być tu sobą i być szczere.
  10. Czytajcie notatki, które Wam wysyłamy. Jeśli jest coś w nich do podpisania nie czekajcie z tym do ostatniej chwili.
  11. Wasze dziecko nie zawsze będzie szczęśliwe. Miewa dni, kiedy ma gorszy nastrój w domu, więc w przedszkolu też będzie je miewać. Jeśli Wasze dziecko wydaje się zrzędliwe cały ranek, nie zostawiajcie go z zwykłym pożegnaniem; powiedzcie: „Wiem że masz ciężki dzień dziś, ale ja muszę iść do pracy, i wiem, że Pani Ania zaopiekuje się tobą bardzo dobrze”. To pomoże nam wszystkim.
  12. Jesteście najważniejszymi nauczycielami waszego dziecka. Nie bądźcie więc źli na nas że, nie korzysta z nocnika lub nadal nie umie zawiązać sobie butów. Powinniście nad tymi rzeczami pracować w domu.
  13. Nie proście nas, abyśmy naginali nasze reguły z powodu waszych zaniechań – to stawia nas w bardzo niezręcznej sytuacji.
  14. Regulujcie płatności czas. Jeśli macie problemy finansowe i potrzebujecie specjalnego planu, dajcie nam znać, a napewno wspólnie coś ustalimy.

Publiczne Przedszkole nr 3

w Złotowie

Plac Wolności 12, 77-400 Złotów